Avtor prispevka: dr. Lea Kužnik
Objavljeno: 05. 05. 2021
Predviden čas branja: 3 min

Zgodbe o polžih srečujemo v slovenskem ljudskem izročilu, kjer se pojavlja v prispodobi počasnosti, pretirane prijaznosti ali priliznjenosti (slinar). Polž je tudi satirični motiv s panjskih končnic, kjer preganja krojače in čevljarje zaradi njihovega preživljanja z nekmečkim, po mnenju kmetov manjvrednim delom, ki ni za prave moške. Polž je prisoten v legendah (Višnjegorska legenda o zlatem polžu), literarnih in umetniških delih, simbolih (slow food) ter celo v mestnem grbu Višnje Gore.

Kazalo vsebine:

Koristi polža

Za vrtičkarje je polž škodljivec. V preteklosti je za številne ljudi nabiranje polžev (in žab) v naravi predstavljalo pomembno mesno dopolnitev k enolični vsakdanji prehrani. Polžja slina je od nekdaj veljala za zdravilno in se še danes uporablja v raznolikih kozmetičnih in farmacevtskih izdelkih ter prehranskih dopolnilih.

Polži in Francozi

Polž je v svetu zastopan tudi v sodobni kulinariki. Posebno mesto vrhunske specialitete uživa v francoski kuhinji. Francozi so največji porabniki polžjega mesa v Evropi, ki ga pripravljajo na različne načine. Vsak Francoz v povprečju zaužije kilogram polžev na leto. Veliki ljubitelji polžjega mesa so tudi Italijani, Španci in Portugalci. Večina svetovne pridelave polžjega mesa se zaužije v Evropi, sledi Azija s Kitajsko, kot največjo uvoznico polžjega mesa.

Reja polžev

Z rejo polžev so se ukvarjali že stari Rimljani. Farme za rejo polžev pa najdemo tudi v Sloveniji. Pri tem je po mnenju rejcev za rejo najbolj primerna vrsta polža Helix, ki daje najkakovostnejše meso. Najbolj sta razširjena dva načina reje polžev: italijanski, katerega glavna prednost je ekološka pridelava in naravni cikel razmnoževanja polža ter francoski, kjer je hrana briketna, polž pa se na farmi ne razmnožuje, zato rejec v farmo natrosi vsako leto novo matično čredo (Zupet, 2020). V Sloveniji prevladuje italijanski način reje.

Polži v kulinariki

Slovenci lahko recepte s polži najdemo že v Kuharskih bukvah Valentina Vodnika, prvi kuharski knjigi v slovenskem jeziku, ki je izšla leta 1799 v Ljubljani.

Danes se polži najpogosteje uživajo z zeliščnim maslom kot predjed ali glavna jed. V prestižnih francoskih restavracijah je na voljo redek in cenjen polžji kaviar. Sodobne in inovativne recepture s polži postajajo vse bolj priljubljene tudi v Sloveniji. V ta namen je diplomant Višje strokovne šole BIC Ljubljana Jernej Zupet v sklopu pedagoškega procesa pripravil vrhunski pet hodni meni s polži z naslovom: Polži in pivo – od predjedi do sladice.

V Ljubljani lahko okušamo specialitete iz polžev v restavraciji Druga violina v središču mesta in gostilni Kovač v Tomačevem. Vrhunske jedi iz polžev pripravljajo tudi v gostilni Vovko iz Rateža na Dolenjskem, restavraciji Na Kležn׳k na letališču Lesce ter restavraciji Mestnega kopališča Zlati polž v Višnji Gori.

Vir

Zupet Barbara (2020). Farma polžev Zupet – primer dobre prakse pri vključevanju v sodobno kulinarično ponudbo. Neobjavljeno diplomsko delo: BIC Ljubljana.

sorodni članki

Članki

Grenadirmarš

Jed z nenavadnim imenom in za današnji čas nenavadno kombinacijo živil je značilna za zasavske r ...

Preberi več
Članki

Velika kopriva

Velika kopriva sodi v družino koprivovk (Utricaceae) in je splošno razširjena vrsta, ki jo najdet ...

Preberi več
Članki

Ljubljanska tržnica

Centralna tržnica Ljubljana ni glavna atrakcija našega mesta, je pa vsekakor vredna obiska, pravza ...

Preberi več

Spletno mesto www.kulinaricna-dozivetja.eu uporablja piškotke, ki so nujno potrebni za njegovo delovanje, za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in za spremljanje anonimnih podatkov o obiskanosti. S klikom na gumb »Dovolim piškotke« se strinjate z uporabo navedenih piškotkov. Če se z uporabno piškotkov ne strinjate, lahko nastavitve prilagodite s klikom na gumb »Nastavitve piškotkov«, pri čemer bodo še vedno uporabljeni piškotki, ki so nujno potrebni za delovanje spletnega mesta. Več informacij o piškotkih